CELCO | header | Proiecte eficiente energetic Informare GDPR Clubul Zidarilor Cupa CELCO English Brochure Brosura bulgara Brosura ucrainiana

CELCO | Big Banner

Cupa CELCO la tenis de camp, editia a V-a la final. Premii acordate in valoare de 4100 euro

17 iulie 2013

Sambata s-a incheiat cu succes cea de-a V-a editie a Cupei CELCO de Tenis de Camp, eveniment organizat la Tenis Club IDU, in Mamaia, in perioada 08-13.07.2013. Pentru prima oara CELCO a introdus in turneul consacrat pana acum pentru veterani si un turneu de tineret dedicat fetelor si baietilor cu varsta cuprinsa intre 16 si 18 ani impliniti.

In cadrul competitiei CELCO a pus in joc premii in valoare de 4100 euro. Sambata s-a dat lupta finala pentru ocuparea locurilor I si II in cadrul turneului de veterani.
Castigatorii categoriei +35 au fost Gabriel Mirica & Dragos Vasilescu cu scorul de 6-1, 6-1 in meciul disputant contra echipei formate din Dan Dinca & Mircea Chipaila; la categoria +45 au castigat Viorel Dinicu & Fanel Tudora cu scorul 7-5, 7-6, meci jucat impotriva echipei Danut Culetu & Laurentiu Bucur; la categoria +55 invingatorii au fost Iancu Carabas & Stefan Lungeanu cu scorul de 3-6, 7-6, 6-3, Florin Martolea & Adrian Trandafir ocupand locul al II-lea. Castigatorii au fost premiati cu 300 euro pentru locul I si 200 euro pentru locul al II-lea, cupe si diplome inmanate de catre organizatorii competitiei.
„Organizarea turneului a fost foarte buna din partea sponsorului CELCO si din partea gazdelor de la Tenis Club IDU. Echipele au fost destul de puternice. In mare, a fost un turneu reusit. Cu lipsa de modestie, ma asteptam sa castig, pentru ca am studiat echipele participante si stiam ca perechea noastra avea cele mai mari sanse”, a declarat Dragos Vasilescu.

In turneul organizat pentru juniori, un eveniment organizat in premiera in cadrul Cupei CELCO de Tenis de Camp, premiile au constat in vouchere pentru echipamente sportive oferite in parteneriat cu reprezentanta HEAD Romania. Pe locul I s-a clasat Pauca Alexandra, locul al II-lea a fost castigat de catre Ioana Buzelan si pozitia a III-a a fost ocupata de catre Maria Nicola la categoria single, fete, 16-18 ani, iar la categoria single, baieti 16-18 ani, locul I a fost cucerit de catre Alexandru Buzelan, George Gache a ocupat locul al II-lea si Angel Rascu locul al III-lea.

George Gache a declarat: „Un turneu bun, cu jucatori buni. In finala, am avut un meci mai greu. L-am intalnit pe Alexandru Buzelan, care m-a invins, dar sunt fericit ca m-am clasat pe locul secund. Pe viitor, imi doresc sa joc cat mai bine, sa progresez de la meci la meci.”
„Sunt cateva ingrediente care incep sa dea o culoare foarte frumoasa acestui turneu. In primul rand participarea, care, acum, este la nivel national. Apoi, faptul ca s-a extins si la tineri. Am vazut juniori foarte buni in competitie. In categoriile de veterani, desigur, avem deja o participare buna. S-a format o echipa, suntem intre prieteni, iar atmosfera este foarte deschisa, tipica unui fenomen sportiv de calitate, si acest lucru nu poate decat sa ma bucure, pentru ca nu este vorba numai de noi, ci de faptul ca, in Constanta, se organizeaza un asemenea eveniment prin bunavointa acestui sponsor care este CELCO”, a declarat Danut Culetu.
Evenimentul a fost promovat cu ajutorul partenerilor: Cuget Liber, Romania TV, Pro TV, Doartenis.ro, Grupul de tenis Competitii Sportive, Opentenis.ro, Tenis.info.ro, Tenisshop.ro si sustinut de SOCEP, Casa de Expeditii Phoenix, Hotel Condor Mamaia, Hotel 2D Neptun, Logistic Park, HEAD si Mentor.